Powstanie największy bateryjny magazyn energii w Skandynawii

Powstanie największy bateryjny magazyn energii w Skandynawii
Tesla

Francuski deweloper Neoen ma już na koncie budowę największego na świecie bateryjnego magazynu energii. Teraz uruchomi największą baterię w Skandynawii.

Pod koniec 2017 roku Neoen uruchomił we współpracy z Teslą w australijskim stanie Australia Południowa największy na świecie bateryjny magazyn energii, który współpracuje z ogromną farmą wiatrową zbudowaną również przez francuskiego dewelopera, stabilizując lokalną sieć. Inwestycja okazała się sukcesem, wyraźnie obniżając koszty bilansowania lokalnego systemu energetycznego, do czego wcześniej wykorzystywane były konwencjonalne elektrownie.

Pojemność australijskiego magazynu energii wynosi 129 MWh, a jego moc sięga 100 MW. Co więcej, Neoen obecnie finalizuje rozbudowę tego magazynu. W jej wyniku parametry baterii zwiększą się do 194 MWh i 150 MW. Rozbudowa magazynu o nazwie Horsnsdale Power Reserve ma kosztować 71 mln dolarów australijskich, czyli około 186 mln zł.

REKLAMA

Po sukcesie projektu Hornsdale Neoen rozwija też kolejne projekty magazynów – w tym kolejnego projektu w Australii o mocy 600 MW.

Teraz Francuzi ogłosili właśnie budowę nie tak dużego magazynu, jaki powstał w Australii, ale nadal posiadającego wyjątkowe parametry jak na europejski rynek energetyczny.

Magazyn energii o mocy 30 MW i pojemności 30 MWh powstanie w Finlandii, w pobliżu miasta Lappeenranta w południowo-wschodniej części kraju. Będzie to największy bateryjny magazyn w Skandynawii.

REKLAMA

Zadaniem instalacji o nazwie Yllikkälä Power Reserve One będzie stabilizowanie pracy sieci elektroenergetycznej poprzez świadczenie usług regulacji częstotliwości sieci na rzecz krajowego operatora Fingrid.

Obecnie Fingrid poszerza możliwości świadczenia usług wspomagających utrzymanie odpowiedniej częstotliwości sieci. Do końca tego roku fiński operator prowadzi pilotaż, w ramach którego umożliwił świadczenie tego rodzaju usług przez źródła o mocy liczącej nawet tylko 1 MW. 

Neoen dodaje, że magazyn zwiększy możliwości włączenia do lokalnej sieci dodatkowych źródeł odnawialnych, podkreślając cel wyznaczony przez rząd Finlandii, który zdecydował, że do 2035 roku ten kraj osiągnie neutralność klimatyczną, co będzie oznaczać konieczność wyzerowania krajowych emisji CO2.

Sam Neoen wyznaczył cel budowy odnawialnych źródeł energii o mocy 5 GW do końca 2021 roku. Francuska firma ma już na koncie uruchomienie między innymi ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW, która powstała we Francji, koło miasta Bordeaux. Do początku tego roku była to największa tego rodzaju instalacja w Europie – do czasu uruchomienia przez Iberdrolę jeszcze większej elektrowni PV o mocy 500 MW, która rozpoczęła w tym roku produkcję energii w hiszpańskim regionie Estremadura.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.