Magazyn energii zamiast elektrowni gazowej

Magazyn energii zamiast elektrowni gazowej
Magazyn energii AES Alamitos. Fot. Fluence

W Kalifornii powstał kolejny duży bateryjny magazyn energii. Jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja w USA, która wygrała przetarg na świadczenie usług kontraktowanych dotychczas przez szczytowe elektrownie gazowe.

Generalny wykonawca bateryjnych magazynów energii – firma Fluence będąca wspólnym przedsięwzięciem koncernów AES i Siemens – poinformowała o oddaniu do użytku jednostki bateryjnej o mocy 100 MW i pojemności 400 MWh, która wesprze pracę systemu elektroenergetycznego Kalifornii.

Fluence informuje, że jest to pierwsza inwestycja w bateryjny magazyn energii w USA, której celem jest przejęcie zadań wypełnianych dotychczas przez szczytowe elektrownie gazowe.

REKLAMA

Jest ona efektem wygranego przez AES postępowania na zapewnienie wsparcia dla sieci energetycznej operatora Southern California Edison. Wcześniej takie przetargi wygrywali inwestorzy proponujący jednostki gazowe.

Ma to być jednocześnie pierwsza bateryjna inwestycja w USA, która posiada długoterminową umowę PPA. W tym celu AES miał wypracować we współpracy z Southern California Edison pionierski kontrakt bazujący na umowach zawieranych dotąd z operatorami elektrowni gazowych.

Instalacja AES Alamitos należy do największych bateryjnych magazynów energii na świecie. Największy został uruchomiony kilka tygodni temu również w Kalifornii.

W ubiegłym miesiącu notowany na nowojorskiej giełdzie koncern energetyczny Vistra poinformował o podłączeniu do sieci bateryjnego magazynu o mocy 300 MW i pojemności 1200 MWh, który został zrealizowany na terenie należącej do tego inwestora elektrowni zlokalizowanej w Moss Landing w Monterey County.

Wcześniej największy na świecie był uruchomiony przez firmę LS Power w ubiegłym roku magazyn o parametrach 250 MW/250 MWh, który znajduje się w tym samym amerykańskim stanie.

REKLAMA

W trakcie budowy w Kalifornii są inne ogromne magazyny energii, które mają przejmować zadania realizowane dotychczas przez konwencjonalne jednostki, wspomagając pracę stanowego systemu energetycznego.

Budowę ogromnego bateryjnego magazynu w ubiegłym roku rozpoczęła Tesla we współpracy z PG&E. Moc magazynu realizowanego w Monterey County wyniesie 182,5 MW, a jego pojemność sięgnie aż 730 MWh (z opcją rozbudowy do 1,1 GWh).

PG&E szacuje, że magazyn w czasie 20-letniego okresu funkcjonowania wygeneruje oszczędności – z związku z zastąpieniem źródeł dotychczas kontraktowanych w celu wspomagania sieci elektroenergetycznej – wynoszące przynajmniej 100 mln dolarów.

Firma konsultingowa Wood Mackenzie podała ostatnio, że w trzecim kwartale 2020 roku w USA powstały magazyny energii o łącznej mocy 476 MW i jest to wynik lepszy aż o 240 proc. od dotychczas najlepszego kwartału na amerykańskim rynku magazynów.

Wcześniej, w drugim kwartale, w USA powstały magazyny o mocy 168 MW, a ich pojemność wyniosła 288 MWh i była o 38 proc. wyższa od zanotowanej w pierwszym kwartale 2020 r.

Łączna moc i pojemność bateryjnych magazynów energii zainstalowanych w USA w całym 2019 roku wyniosła 522,7 MW i 1,113 GWh. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.