Jak dobrać magazyn energii?

Jak dobrać magazyn energii?
MINUTOR Energia

Program Mój Prąd umożliwia właścicielom mikroinstalacji fotowoltaicznych pozyskanie dotacji na zakup magazynu energii. Eksperci z tego obszaru rynku OZE radzą, na co prosumenci zainteresowani inwestycją w takie urządzenie powinni zwrócić uwagę, decydując się na zakup magazynu i wybierając konkretny model oraz firmę wykonawczą. 

Zanim przystąpimy do doboru magazynu energii, powinniśmy najpierw przeanalizować zapotrzebowanie energetyczne oraz profil zużycia energii elektrycznej w naszym domu, bazując na aktualnym zapotrzebowaniu, ale także uwzględniając przyszłe inwestycje w rozwiązania, które dobrze współgrają z instalacją fotowoltaiczną.

Są to np. pompy ciepła, magazyny ciepła, e-mobilność, czyli produkty, dzięki którym możemy efektywnie wykorzystać energię nie tylko z bieżącej produkcji, ale też tę zmagazynowaną – mówi Olga Muras, dyrektor ds. realizacji inwestycji w Sunday Polska.

REKLAMA

Zasadność inwestycji

Dla osób, które decydują się na magazyn energii, ważne jest przeanalizowanie produkcji energii z własnej instalacji fotowoltaicznej, korzyści wynikających ze stosowanego systemu rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci oraz tego, kiedy i ile energii zużywają. To kluczowe, aby dobrać możliwie najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Jak zauważa Zbisław Lasek, prezes zarządu spółki MINUTOR Energia, która rozpoczyna produkcję własnych magazynów energii, posiadacze instalacji fotowoltaicznej powinni sobie przekalkulować, na ile przejście na nowe zasady rozliczeń bez możliwości magazynowania energii będzie dla nich opłacalne. – Ważnym argumentem za zakupem magazynu energii będzie także z pewnością możliwość osiągnięcia niezależności energetycznej – dodaje.

Warto też pamiętać, że w przypadku wzmożonej pracy wielu instalacji fotowoltaicznych skumulowanych na małym obszarze, prosumenci mogą się spodziewać odłaczania ich systemów PV od sieci.

Podwyższenia napięcia prowadzą do wyłączenia instalacji, które z kolei przekładają się na straty wytwarzania energii, jeśli występuje to w trakcie największej produkcji dziennej. – Dzięki magazynowi energii nie tracimy jednak produkowanych kilowatów nawet wtedy, gdy instalacja się wyłączy, co gwarantuje skrócenie czasu zwrotu z inwestycji – podkreśla prezes MINUTOR Energii.

Zakup magazynu energii umożliwi w takiej sytuacji zwiększenie ilości energii dostępnej dla domowników. Dzieje się tak, ponieważ inwerter, który może pracować w systemie off-grid, nie wyłączy się nawet podczas blackoutu, zapewniając mieszkańcom domu ciągły dostęp do energii elektrycznej. Magazyn energii będzie więc wykorzystywany jako back- up i wsparcie utrzymania sieci – tłumaczy.

Większe oszczędności

Po uwzględnieniu zarówno wysokości stawek zakupu energii, jak i dotacji sięgających 5 tys. zł i 7,5 tys. zł, a także ulgi termomodernizacyjnej, czas realnego zwrotu z inwestycji w magazyn energii wyniesie ok. 8 lat – twierdzi Lasek.

Jego zdaniem instalacja fotowoltaiki bez magazynu energii pochłonie na etapie inwestycji z pewnością o wiele mniej środków finansowych, ale w ujęciu długoterminowym przyniesie mniejsze oszczędności. Jeśli zrezygnujemy z magazynowania energii, będziemy musieli liczyć się z koniecznością płacenia coraz wyższych cen za energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb swojego gospodarstwa domowego.

Po pierwsze pojemność

Kiedy kwestie zasadności inwestycji i jej opłacalności są już rozstrzygnięte, pozostaje wybór konkretnego modelu urządzenia i firmy wykonawczej. Pierwsza, najważniejsza decyzja to oczywiście wybór pojemności magazynu energii.

Powszechnie przyjmuje się, że standardowa pojemność magazynu powinna być dobrana na podstawie średniego dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną, z uwzględnieniem użytecznej pojemności magazynu, a nie jego pojemności nominalnej – wyjaśnia Olga Muras z Sunday Polska.

Przy założeniu, że średnie dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi np. 19 kWh, magazyn również powinien oscylować przy takiej wartości. – Z naszego doświadczenia wiemy jednak, że dobór do instalacji PV o mocy 8,3 kW nawet mniejszego magazynu o pojemności 6 kWh spowoduje wzrost autokonsumpcji o około 20 proc. – tłumaczy ekspertka.

Jej zdaniem dalsza rozbudowa magazynu nie przynosi już tak znacznego przyrostu autokonsumpcji, jednak zwiększa poziom bezpieczeństwa i niezależności w przypadku dłuższych przerw w dostawach energii z sieci energetycznej.

Akumulatory i kompatybilność

Piotr Masłocha, ekspert ds. systemów PV i magazynów energii Green Elit, radzi, aby przed wyborem urządzenia najpierw dokładnie zapoznać się z warunkami uzyskania dofinansowania, dostępnymi na stronie www.mojprad.gov.pl i jasno określającymi parametry techniczne sprzętu objętego dotacjami.

W praktycznym skrócie mówią one, by nasza instalacja miała moc mniej niż 10 kW, magazyn więcej niż 2 kWh pojemności, a produkcja powinna wynosić nie więcej niż 120 proc. naszego rocznego zużycia – zaznacza ekspert.

Olga Muras zapytana, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na konkretny model magazynu energii, radzi, aby w pierwszej kolejności przyjrzeć się rodzajowi akumulatorów, okresowi gwarancji oraz parametrom technicznym. – Warto zastanowić się nad pojemnością użyteczną, ponieważ nie całą pojemność nominalną można wykorzystać w cyklach ładowania oraz rozładowania magazynów – wyjaśnia ekspertka.

– Najpopularniejsze obecnie magazyny energii, składające się z akumulatorów LiFePo4, które gwarantują długą żywotność, dużą liczbę cykli rozładowania, a ich sprawność sięga nawet 90 proc., mają mniejszą wagę i posiadają większą odporność na niskie temperatury – zauważa Olga Muras. Dzięki wysokiej mocy ładowania oraz rozładowania magazyn może szybciej zakumulować energię, a następnie dostarczyć większą moc w awaryjnych sytuacjach.

Dla Mariusza Kostrzewy, prezesa zarządu spółki Zeneris Projekty, kwestią najważniejszą jest kompatybilność całego systemu z instalacją PV. – Równie ważna jest możliwość rozbudowy magazynu o kolejne baterie, a także opcja instalacji systemu zasilania rezerwowego do wybranego magazynu energii – zaznacza ekspert.

REKLAMA

Uwaga na gwarancję

Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się magazynami energii, zgodnie podkreślają, by kierując się wyborem urządzeń, stawiać przede wszystkim na gwarancję – Wtedy będziemy mieć pewność, że zainwestowane pieniądze się zwrócą – zauważa Piotr Masłocha.

Dlatego w przypadku magazynów energii warto dokładnie przejrzeć całą kartę katalogową i kartę gwarancyjną. – Niektórzy producenci wskazują długą gwarancję kalendarzową, natomiast zapisy w karcie gwarancyjnej wskazują krótsze zużycie magazynu z uwagi na ograniczoną liczbę cykli – zdradza ekspert.

Odpowiednio dobrane parametry związane z pojemnością urządzenia, kompatybilność z instalacją fotowoltaiczną oraz korzystna gwarancja to nie wszystko. Dobierając magazyn energii, warto wziąć pod lupę jeszcze kilka czynników.

Ekspert z Green Elit radzi, by koniecznie zwrócić uwagę na to, aby proponowany system hybrydowy gwarantował magazynowanie energii na trzech fazach. – Na rynku jest wiele rozwiązań, które są systemami hybrydowymi z magazynem energii, natomiast magazynowanie zachodzi tylko dla jednej fazy – wyjaśnia .

Piotr Masłocha podkreśla jeszcze jeden element – tryb pracy off-grid. – Każdy falownik off-gridowy jest urządzeniem hybrydowym, natomiast nie każdy inwerter hybrydowy działa w trybie off-grid. Tylko tryb off-grid gwarantuje pracę instalacji podczas awarii sieci, blackoutu i możliwość korzystania z magazynu energii we wskazanym czasie – zaznacza

Olga Muras z Sunday Polska podkreśla jeszcze jedną istotną kwestię: – Dużą zaletą jest, gdy magazyn i inwerter hybrydowy dostarczany jest przez tego samego producenta. Warto tego dopilnować, dzięki temu unikamy problemów z kompatybilnością poszczególnych podzespołów – radzi.

Jaki wykonawca?

Wszyscy eksperci, z którymi rozmawialiśmy, rekomendują, aby przede wszystkim patrzeć na doświadczenie, jakie ma określona firma w realizacji instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Warto wybrać instalatora, który w przeszłości montował już takie systemy – mówi Masłocha. – Magazyny energii nie są rozwiązaniem pudełkowym, dobry instalator wie o tym, że odpowiedni dobór podzespołów i przede wszystkim dobór pojemności magazynu zgodnie z profilem zużycia ma ogromne znaczenie – dodaje.

Ekspert podkreśla, że przy wyborze firmy wykonawczej należy oczekiwać przeprowadzenia szczegółowego wywiadu energetycznego. – Będziemy mieć pewność, że proponowany przez nią system magazynowania energii będzie dobrany potrzeb gospodarstwa domowego – mówi Piotr Masłocha.

Olga Muras zaznacza, że ważna jest nie tylko gwarancja profesjonalnego doradztwa, wysokiej jakości produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów, ale również obsługa posprzedażowa i wsparcie na etapie eksploatacji magazynu.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.