WHO: w 2012 r. przez zanieczyszczenia powietrza zmarło 7 mln ludzi

WHO: w 2012 r. przez zanieczyszczenia powietrza zmarło 7 mln ludzi
Kenneth Hynek, flickr cc-by-2.0

{więcej}Z danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że w 2012 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło około 7 mln ludzi.

– Globalnie, ponad 7 mln zgonów da się przypisać skutkom zanieczyszczenia powietrza w otoczeniu i domu, a regiony Azji i Pacyfiku są najbardziej poszkodowane, tam zmarło 5,9 mln osób – podała WHO (za PAP).

– Zanieczyszczenie powietrza wyraźnie stało się głównym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia w świecie – oświadczyła na konferencji w Genewie dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego WHO Maria Neira (za PAP).

REKLAMA

Jak poinformowało WHO, główne schorzenia towarzyszące zanieczyszczeniom powietrza to choroby płuc, choroby układu krążenia oraz nowotwory.

REKLAMA

Jak informuje PAP, ostatni raz podobne badanie WHO przeprowadziła w 2008 roku, ale wówczas korzystano z zupełnie innych metod badawczych oraz badano jedynie regiony zurbanizowane, więc ciężko porównywać oba badania.

W raporcie z 2008 WHO podała, że 1,3 mln osób zmarło w następstwie zanieczyszczeń powietrza w otoczeniu, a 1,9 mln w następstwie zanieczyszczeń powietrza w domu. W 2012 w pierwszym przypadku liczba zgonów wzrosła do 2,6 mln, a w drugim – do 3,3 mln.

Jak szacuje WHO, obecnie 2,9 mld ludzi żyje w gospodarstwach domowych, gdzie jako paliwo do gotowania wykorzystuje się drewno, węgiel lub biomasę. WHO zaleca przede wszystkim odstąpienie od używania oleju opałowego, który jest rakotwórczy.

gramwzielone.pl