Jeden wygrany aukcji dla wysokosprawnej kogeneracji

Jeden wygrany aukcji dla wysokosprawnej kogeneracji
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Przeprowadzoną w ostatnich dniach aukcję dla wysokosprawnej kogeneracji wygrała oferta przedsiębiorstwa Miejska Energetyka Cieplna Piła. Wysokość premii kogeneracyjnej, jaka została wskazana w ofercie tego podmiotu, nie przekracza 60 zł za MWh.

W wyniku rozstrzygnięcia pierwszej aukcji na premię kogeneracyjną, która została przeprowadzona w grudniu 2019 roku, premią objęto ponad 3,6 TWh energii elektrycznej, a wartość premii przyznanej wytwórcom wyniosła ok. 308 mln zł. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią w tej aukcji wynosiła 6 TWh, zaś maksymalna wartość tej premii mogła wynieść ponad 1 mld zł.

Wsparcie w grudniowej aukcji uzyskały nowe jednostki kogeneracji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej prawie 32 MW, które zostaną wybudowane po rozstrzygnięciu aukcji, a premia dla nich będzie wypłacana w latach 2021-2038.

REKLAMA

Wygrały oferty złożone przez pięć firm: ECO Kogeneracja Sp. z o.o., GPEC Ekspert Sp. z o.o., Miejska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o., New Cogen Sp. z o.o., a także Pruszczańskie Przedsiębiorstwo Ciepłownicze PEC Sp. z o.o.

Minimalna wysokość premii kogeneracyjnej, jaka zostanie wypłacona uczestnikom, którzy wygrali tamtą aukcję, wyniosła 60 zł/MWh, natomiast maksymalna 98,13 zł/MWh.

Ponadto od 18 do 20 grudnia regulator prowadził także nabór na premię kogeneracyjną indywidualną. Mogły w nim wziąć udział jednostki nowe i znacznie zmodernizowane, w obu przypadkach o mocy nie mniejszej niż 50 MW.

W tym naborze nie złożono żadnej oferty spełniającej wymagania określone w ustawie o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, w związku z tym nabór nie został rozstrzygnięty.

REKLAMA

Teraz, w dniach 8-10 czerwca, Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził drugą w ogóle i pierwszą w 2020 roku aukcja na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w nowych jednostkach kogeneracji lub w jednostkach znacznie zmodernizowanych – wszystkie o mocy zainstalowanej od 1 do mniej niż 50 MW.

W aukcji wzięły udział cztery podmioty. Jednak zadziałała tu reguła „wymuszenia konkurencji”, zgodnie z którą aukcję wygrywają uczestnicy, których oferty łącznie nie przekroczyły 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji i 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi ofertami.

W wyniku rozstrzygnięcia aukcji ACHP/1/2020 premią kogeneracyjną objęto blisko 1 TWh energii elektrycznej, a wartość premii wyniosła ok. 39 mln zł. Wsparcie uzyskała nowa jednostka kogeneracji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej ponad 8 MW, która zostanie wybudowana po rozstrzygnięciu aukcji.

W wyniku rozstrzygniętej wczoraj aukcji Miejska Energetyka Cieplna Piła będzie otrzymywać wsparcie w postaci dopłaty do energii elektrycznej wytworzonej z wysokosprawnej kogeneracji w latach 2022-2037.

Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią w tej aukcji, wynosiła 12 TWh, zaś maksymalna wartość tej premii mogła wynieść ponad 2 mld zł.

URE planuje przeprowadzenie kolejnej aukcji na premię kogeneracyjną pod koniec bieżącego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.