Tauron zapewni wykonawcom dostęp do sieci w telefonie

Tauron zapewni wykonawcom dostęp do sieci w telefonie
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Spółka Tauron Dystrybucja uruchomiła aplikację, dzięki której podwykonawcy zyskają dostęp do planów całej sieci elektroenergetycznej niskiego i średniego napięcia z dowolnego miejsca, przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu.  

Uruchomiona przez Taurona tzw. Przeglądarka Dystrybucyjnej Sieci Energetycznej (PDSE) jest aplikacją dla wykonawców, którzy podpisali z Tauron Dystrybucja umowę na realizację zadań przyłączeniowo-inwestycyjnych na średnim i niskim napięciu.

Aplikacja przystosowana jest do każdego urządzenia mobilnego i dostępna poprzez przeglądarkę internetową. Oprogramowanie daje dostęp do danych związanych z pracami przyłączeniowymi z każdego miejsca i w każdym czasie.

REKLAMA

Zgromadzone dane agregują informacje z całego obszaru obsługiwanego przez operatora sieci z Grupy Tauron. Obecnie z dostępu do aplikacji stale korzysta już ponad 140 firm. 

– Aplikacja odpowiada na bardzo konkretne potrzeby wykonawców i pracowników. Inicjatorami pomysłu byli praktycy, pracownicy Oddziału TD w Krakowie, którzy na co dzień kontaktują się z wykonawcami prac. Dzięki temu byli w stanie precyzyjnie określić, jak można realnie usprawnić pracę obydwóch stron i jak powinno wyglądać narzędzie, które skróci czas oraz uprości ścieżkę dotarcia do koniecznych danych technicznych – mówi Maciej Mróz, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Sieci Tauron Dystrybucja.

Aplikacja PDSE umożliwia bezpiecznie udostępnienie on-line danych o istniejącej sieci elektroenergetycznej. W jej ramach podwykonawca ma dostęp wyłącznie do danych o sieciach i infrastrukturze regionu, w którym realizuje zadania w ramach podpisanej umowy. Dostęp do niej jest ograniczony czasowo i udzielany jest tyko na okres trwania umowy.

Dzięki zastosowaniu wyszukiwania kontekstowego, można odnaleźć dowolne urządzenie energetyczne po jego unikalnym numerze, a także każdy obiekt po nazwie własnej lub adresie w geoprzestrzeni. Po wyszukaniu i wskazaniu konkretnego obiektu, przeglądarka przenosi użytkownika w wybrane miejsce.

REKLAMA

W PDSE widoczna jest też warstwa pokazująca trasę linii wysokich napięć. Te uproszczone dane  pozwalają na uwidocznienie skrzyżowań linii WN z gęstą siatką sieci niższych napięć, co jest konieczne dla zachowania bezpieczeństwa przy organizacji prac w terenie oraz przy projektowaniu nowych linii elektroenergetycznych.

Tauron zapewnia, że najważniejszą korzyścią z wdrożenia narzędzia jest fakt, że wykonawcy prac nie muszą już każdorazowo przychodzić do firmy, aby pozyskać niezbędne informacje do realizacji zadania. 

Tauron podkreśla, że aplikacja powstała bez udziału podmiotów zewnętrznych, a więc koszt jej przygotowania był relatywnie niski. Całość prac została przeprowadzona przez specjalistów ze spółki Tauron Obsługa Klienta.

– Nasi specjaliści z obszaru IT, realizując to zadanie, połączyli dwa obszary. Wykorzystując darmowe nowoczesne technologie i wyselekcjonowane dane branżowe, ścieśle związane z działalnością Tauron Dystrybucja, zbudowali narzędzie, które spełnia wymagania nowoczesnego biznesu oraz uwzględnia zasady bezpieczeństwa w dziedzinie IT – mówi Szymon Kowalczyk, dyrektor wykonawczy ds. IT Tauron Polska Energia.

Aplikacja tworzona była w czterech etapach, a prace nad nią trwały blisko dwa lata. Obecnie zawarte w niej dane aktualizowane są co tydzień.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.