Cena energii elektrycznej dla Kowalskiego najwyższa od 8 lat

Cena energii elektrycznej dla Kowalskiego najwyższa od 8 lat
Fotolia

W 2020 roku średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce była najwyższa od 8 lat. W 2021 r. koszty energii dla odbiorców domowych jeszcze wzrosną na skutek podwyższenia taryf za energię i dystrybucję, a także z powodu wzrostu kosztów związanych z dodatkowymi opłatami – w tym na skutek pojawienia po raz pierwszy na rachunkach tzw. opłaty mocowej.

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że w 2020 roku średnia cena energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym wyniosła 0,5374 zł netto/kWh i była najwyższa od ośmiu lat.

Rok wcześniej średnia cena wynosiła przeciętnie 0,4862 zł netto/kWh i była niższa od średniej ceny z roku 2018 (0,5055 zł), z roku 2017 (0,5046 zł), a także z roku 2016 (0,4987 zł).

REKLAMA

Wskazana przez URE cena została obliczona na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych obowiązujących w roku 2020, a zatem uwzględnia również opłatę za dystrybucję energii. Cena zawiera podatek akcyzowy, ale nie uwzględnia podatku VAT.

Średnia cena energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniająca opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii [zł netto/kWh] / Urząd Regulacji Energetyki. 

REKLAMA

W roku 2021 koszty energii elektrycznej dla gospodarstw domowych powinny jeszcze wzrosnąć na skutek zwiększenia wartości taryf za energię elektryczną i dystrybucję, ale także na skutek kosztów związanych z dodatkowymi opłatami, które są uwzględniane na rachunkach za energię.

W tym roku po raz pierwszy na rachunkach pojawiła się opłata mocowa, z której finansowane są koszty tzw. rynku mocy. Jego beneficjentami są głównie operatorzy konwencjonalnych elektrowni otrzymujący wynagrodzenie za otrzymanie określonych mocy w systemie energetycznym.

W przypadku gospodarstw domowych opłata mocowa jest stawką miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej i płatną za punkt poboru energii. Poziom opłaty mocowej wynosi: dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł; dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł; dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł; a także dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Opłata OZE, która przez ostatnie trzy lata była zerowa, w 2021 roku wynosi 2,20 zł/MWh. Zerowa stawka tej opłaty w ostatnich latach wynikała z faktu, że wprowadzony w 2016 r. system wsparcia dla producentów zielonej energii nie wygenerował dotąd wystarczających kosztów, aby wyzerować nadwyżkę tej opłaty, która powstała po początkowym doliczaniu jej do rachunków.

Z kolei opłata kogeneracyjna w 2021 r. została wyzerowana. W 2020 roku stawka tej opłaty wyniosła 1,39 zł/MWh, co stanowiło roczne obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego na poziomie około 3,48 zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.