V-Ridium dostarczy zieloną energię dla operatora telefonii komórkowej

V-Ridium dostarczy zieloną energię dla operatora telefonii komórkowej
fot. Nazrin Babashova/Unsplash

Należąca do grupy GreenVolt Energias Renováveis firma V-Ridium Power Services podpisała umowę PPA z T-Mobile Polska. Jej przedmiotem jest dostawa energii odnawialnej przez okres 15 lat.

Dostawa energii z odnawialnych źródeł dla jednego z największych polskich operatorów telekomunikacyjnych będzie się odbywała za pośrednictwem instalacji OZE o łącznej mocy zainstalowanej 98 MW. W pakiecie znajdą się dwa projekty wiatrowe (łączna moc 50 MW) oraz trzy projekty PV (łączna moc 48 MW). Farmy wiatrowe mają być zlokalizowane w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim, natomiast instalacje fotowoltaiczne – w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Projekty zostaną zrealizowane przez spółkę joint-venture zawartą pomiędzy niemiecką firmą KGAL i V-Ridium Power.

REKLAMA

Energia z farmy fotowoltaicznej zacznie być dostarczana do operatora od pierwszego kwartału 2023 roku. Zakontraktowany roczny wolumen odpowiada średniemu zużyciu energii przez 66 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku. Pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie około 145 tys. ton rocznie.

Zawarcie przez polski oddział T-Mobile umowy PPA na dostawy energii z OZE jest kolejnym krokiem w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju przyjętej przez światowego potentata komunikacyjnego. Firma już na początku 2018 roku ogłaszała, że jej działalność będzie w 100 proc. zasilana z zielonych źródeł. Pierwszą umowę PPA podpisała w roku 2017. Dotyczyła zakupu energii z farmy wiatrowej Red Dirt w Oklahomie w USA, należącej do koncernu Enel Green Power.

REKLAMA

Konkurencyjne ceny energii w ramach CPPA

Jacek Błądek, COO grupy V-Ridium Power podkreśla: – Umowa z T-mobile Polska jest jedną z największych, o ile nie największą, jakie zostały zawarte na polskim rynku w formule CPPA. Kluczowym czynnikiem tego typu umów jest zapewnienie odbiorcy końcowemu długoterminowych konkurencyjnych cen energii przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości refinansowania inwestycji.

Polski deweloper projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych V-Ridium Power Services w lipcu zeszłego roku został przejęty przez portugalską spółkę GreenVolt Energias Renováveis – specjalizującą się w produkcji energii z odpadów – w zamian za przekazanie właścicielom V-Ridium nowych akcji o wartości 56 mln euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.