„RZ”: węgiel zniechęca akcjonariuszy spółek energetycznych

„RZ”: węgiel zniechęca akcjonariuszy spółek energetycznych
Elektrownia Bełchatow. Foto. Greenpeace Polska, flickr cc

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w ciągu trzech miesięcy kapitalizacja PGE i Taurona stopniała odpowiednio o 9% i 7%. Cytowani przez „RZ” analitycy upatrują powodów takiej sytuacji w możliwości przejęcia przez te koncerny aktywów zadłużonych spółek węglowych.

PGE i Tauron to najczęściej wymieniani kandydaci do ratowania zadłużonych kopalń. Taka sytuacja nie podoba się ich akcjonariuszom, co znajduje odzwierciedlenie w giełdowym kursie tych firm. Do tego dochodzi ryzyko polityczne związane z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, które mogą zaowocować zmianą zarządów i planów państwowych koncernów energetycznych, a także perspektywa dalszego spadku cen energii na rynku hurtowym.

Cytowany przez „RZ” Paweł Puchalski z działu analiz giełdowych DM BZ WBK ocenia, że w przyszłym roku cena energii może spaść do poziomu około 160 zł/MWh w porównaniu do około 175 zł/MWh w tym roku.

REKLAMA
REKLAMA

Podobnego zdania jest Tomasz Kurowski z DM Deutsche Bank, który dodaje, że na spadek hurtowej ceny energii do poziomu około 160 zł/MWh może wpływać taniejący węgiel.

Cytowani przez „RZ” analitycy widzą lepsze perspektywy dla Enei i Energi, które nie są wymieniane wśród kandydatów do przejęcia kopalni i w których większe znaczenie ma sektor dystrybucji.

Paweł Puchalski z DM BZ WBK dodatkowo podkreśla na łamach „RZ” potencjał wzrostu innej – ale niepaństwowej – spółki Polenergia, która jego zdaniem zanotuje wzrost cen akcji. Analityk BZ WBK ocenia dodatkowo, że od przyszłego roku w górę powinny pójść ceny zielonych certyfikatów, które mają duże znaczenie dla przychodów Polenergii produkującej energię na kilku farmach wiatrowych. 

gramwzielone.pl