WFOŚiGW w Katowicach ma sposób na promocję dotacji z Czystego Powietrza

WFOŚiGW w Katowicach ma sposób na promocję dotacji z Czystego Powietrza
WFOŚiGW Katowice

WFOŚiGW w Katowicach, obsługujący program na terenie województwa śląskiego, do promocji programu używa „Mobilnego Biura”. To pilotaż, na który pomysł wyszedł od Ministerstwa Klimatu.

Od początku funkcjonowania programu Czyste Powietrze na Śląsku złożonych zostało łącznie blisko 20 tys. wniosków o dofinansowanie na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych. 

Dla porównania, w pierwszej edycji programu prowadzonej od września 2018 roku do maja 2020 roku, w całej Polsce przyjęto około 91 tys. wniosków o dofinansowanie.

REKLAMA

Katowicki WFOŚiGW propaguje program Czyste Powietrze w dosyć nietypowy sposób – za pomocą Moilnego Biura. Do tej pory bus promujący program dojechał łącznie do 58 gmin województwa śląskiego. Efektem jest 2100 konsultacji i ponad 200 złożonych wniosków o dofinansowanie.

Mobilne Biura to inicjatywa ministra klimatu Michała Kurtyki, realizowana przez dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Krakowie. Pilotażowy projekt zainaugurowano na początku lipca w Myślenicach. Tylko w dniu inauguracji udzielono tam 40 porad.

REKLAMA

Do tej pory Mobilne Biuro przejechało ponad 4800 kilometrów. W czasie wyjazdów najwięcej konsultacji udzielonych zostało w Tarnowskich Górach – 95, w Radlinie 80 i Zabrzu 76. Natomiast najwięcej wniosków złożono podczas wizyty w Rybniku – 16.

Mimo, że w pierwotnej wersji działalność Mobilnego Biura planowana była na dwa wakacyjne miesiące, postanowiliśmy nie zwalniać jeszcze tempa i zdecydowaliśmy o przedłużeniu wyjazdów o miesiąc, do końca września. Zainteresowanie jest bowiem ogromne, a nie wszystkie gminy zdążyliśmy odwiedzić – komentuje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Od 15 maja 2020 r. nabór wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze odbywa się na nowych zasadach, wyłącznie w formie dotacji.

Więcej na ten temat w artykule: Wzrosną dotacje na termomodernizację i wymianę pieców w programie Czyste Powietrze.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.