Biblioteka Narodowa po termomodernizacji. Ile zaoszczędzi energii?

Biblioteka Narodowa po termomodernizacji. Ile zaoszczędzi energii?
Biblioteka Narodowa. Foto: jakub.szestowicki, flickr cc-by-2.0

{więcej}W ubiegłym miesiącu zakończyły się trwające 10 miesięcy prace nad termomodernizacją Biblioteki Narodowej. Jej władze zapowiadają znaczące oszczędości energii. 

REKLAMA

W ramach termomodernizacji w budynkach Biblioteki Narodowej docieplono 15 tys. m2 ścian i dachów, wymieniono 6 tys. m2 okien i ponad 1 tys. grzejników, a także zainstalowano wentylatory z odzyskiem ciepła. Według Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, termomodernizacja pozwoli na zaoszczędzenie do 67% energii cieplnej i będzie generować oszczędność emisji CO2 na poziomie ok. 2300 ton rocznie. 

Inwestycja pochłonęła ok. 26 mln zł, z czego ponad 20 mln zł wyniosło dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS). Środki na realizację programu GIS pochodzą ze sprzedaży przez Polskę praw do emisji CO2 (AAU) przyznanych naszemu krajowi na podstawie Protokołu z Kioto. Dzięki większemu od zaplanowanego w Protokole z Kioto ograniczeniu emisji CO2 w stosunku do danych z roku 1990 Polska uzyskała dodatkowe AAU, które w ostatnich latach nasz rząd sprzedał m.in Hiszpanii czy Japonii. Dotychczas Polska w 10 transakcjach sprzedała prawa do emisji CO2 za ponad 192 mln euro, czyli niemal 780 mln zł.
gramwzielone.pl

REKLAMA