Sztuczna inteligencja przyspieszy zwrot z inwestycji w farmy PV

Sztuczna inteligencja przyspieszy zwrot z inwestycji w farmy PV
Solytic

Niemiecki startup Solytic rozwija oprogramowanie do zarządzania elektrowniami fotowoltaicznymi, które ma zoptymalizować ich pracę. Właśnie zainwestował w niego szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który sam aktywnie uczestniczy w inwestycjach na niemieckim rynku PV.

Firma Solytic powstała zaledwie w 2017 roku, ale już może pochwalić się dużymi osiągnięciami. Obecnie startup z Berlina zarządza już pracą około 100 tysięcy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2 GW – to „tylko” około 4 proc. całkowitego potencjału fotowotlaiki w Niemczech, ale jest to większa moc od całkowitej mocy PV zainstalowanej dotąd w Polsce.

Solytic oferuje oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję, analizującą i wykorzystującą dane operacyjne do optymalizacji pracy elektrowni PV. Oprogramowanie ma umożliwiać m.in. prowadzenie zdalnej diagnostyki, wykrywanie problemów i ograniczanie w ten sposób przerw w pracy elektrowni oraz kosztów O&M.

REKLAMA

Teraz w berlińską firmę zainwestował potentat na rynku energetycznym – szwedzki Vattenfall.

– Widzimy znaczący potencjał wzrostu w sektorze fotowoltaicznym. Jednak ekonomiczny sukces będzie zależeć od budowy tak efektywnie kosztowych elektrowni PV jak to tylko możliwe i od zarządzania nimi przy pomocy zbieranych danych. Dlatego istotne są dla nas inwestycje w firmy takie jak Solytic, które skupiają się na usługach cyfrowych – komentuje Gunnar Groebler, szef Vattenfall.

REKLAMA

Szwedzka grupa to nie jedyny podmiot, który zdecydował się na inwestycję w firmę z Berlina. Zainwestowały w nią m.in. firma telekomunikacyjna EWE oraz kilka funduszy inwestycyjnych.

Dla Solytic była to już duga runda finansowania. Dzięki pozyskanym funduszom firma chce zwiększyć liczbę elektrowni PV, których pracę wspiera, do ponad miliona w ciągu najbliższych trzech lat.

– Obecnie elektrownie fotowoltaiczne zwracają się po około 8-15 latach. Widzimy znaczący i nadal niewykorzystany potencjał przyspieszenia tego okresu – zapewnia Johannes Burgard z Solytic.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.