Rekordowo niska cena za energię z elektrowni słonecznej CSP

Rekordowo niska cena za energię z elektrowni słonecznej CSP
Elektrownia słoneczna Cerro Dominador. Fot. Acciona

W Chile rozstrzygnięto kolejną aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Odnotowane w niej ceny są wyjątkowo niskie. Rekordowo niską cenę za energię zaoferował inwestor planujący wybudowanie elektrowni słonecznej w technologii CSP.

Technologia termalnych elektrowni słonecznych typu CSP (Concentrated Solar Power) pozostaje w cieniu fotowoltaiki, która zdominowała inwestycje na globalnym rynku energetyki słonecznej.

Dotychczas droższe i bardziej awaryjne elektrownie typu CSP posiadają jednak kluczową zaletę, której nie oferuje fotowoltaika. Umożliwiają przechowanie energii i wykorzystanie jej w czasie nawet do kilkunastu godzin, bilansując np. wieczorne zapotrzebowanie systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Jedną z najtańszych w historii technologii CSP umów na sprzedaż energii podpisano w 2018 roku w Dubaju.

Kontrakt PPA zawarty przez DEWA, operatora energetycznego z Dubaju, a także konsorcjum inwestorów – arabskiego ACWA Power oraz chińskiego Shanghai Electric – zakładał sprzedaż energii z ogromnej instalacji CSP o mocy 700 MW po cenie wynoszącej zaledwie 0,073 USD/kWh (0,28 PLN/kWh).

Wartość całej inwestycji oszacowano się na 3,87 mld dolarów. Uruchomienie produkcji energii przewidziano na ostatni kwartał 2020 r.

Rok wcześniej władze australijskiego stanu Australia Południowa ogłosiły wyniki aukcji, w której zakontraktowano energię z planowanej instalacji CSP o mocy 150 MW po cenie 0,078 USD/kWh (0,3 PLN/kWh).


REKLAMA

Teraz pojawia się informacja o nowej elektrowni słonecznej typu CSP, która powstanie w Chile. Regulator tamtejszego rynku energetycznego rozstrzygnął aukcję dla odnawialnych źródeł energii, której przedmiotem był zakup energii w ilości 2,31 TWh na rok.

Co prawda najniższa oferta w tej aukcji została zgłoszona przez inwestora planującego budowę elektrowni fotowoltaicznej, który zaproponował sprzedaż energii jedynie za 0,013 USD/kWh (0,04 PLN/kWh), jednak uwagę zwraca również inna skutecznie złożona oferta dotycząca budowy termalnej elektrowni słonecznej CSP.

Zaproponowana stawka za energię wyniosła w tym przypadku 0,039 USD/kWh, czyli tylko ok. 0,15 PLN/kWh.

Za tyle ma być sprzedawana energia z instalacji, której moc wyniesie 390 MW. Inwestorem jest amerykański fundusz EIG Global Energy Partners.

Nie będzie to bynajmniej pierwsza elektrownia słoneczna CSP w Chile. Instalację o mocy 110 MW znajdującą się na pustyni Atacama zbudował hiszpański koncern Acciona, który obecnie odpowiada również za jej serwisowanie. Hiszpanie do tej pory zbudowali już 11 tego typu instalacji, których łączna moc wynosi 724 MW.

Budowa elektrowni CSP o nazwie Cerro Dominador zakończyła się zaledwie dwa miesiące temu. Jej właścicielem jest również EIG Global Energy Partners.

Instalacja wykorzystuje 10,6 tys. luster, które kierują promieniowanie słoneczne na absorber znajdujący się na wysokości 252 metrów. Dzięki dodatkowym zbiornikom instalacja jest w stanie przechować energię w czasie do 17,5 godzin.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.