12 proc. sprawności półprzezroczystego modułu PV z perowskitu

12 proc. sprawności półprzezroczystego modułu PV z perowskitu
Fot. Imec

Belgijski instytut Imec specjalizujący się w rozwoju technologii z zakresu nanoelektroniki pochwalił się kolejnym osiągnięciem w pracach nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice. 

Rok temu Imec poinformował o opracowowaniu perowskitowego modułu fotowoltaicznego o rekordowej sprawności 11,3 proc. Warte podkreślenia jest, że taki wynik osiągnięto na stosunkowo dużej próbce ogniwa wielkości 16 cm2. Wcześniejsze rekordy na poziomie ponad 20 proc. były osiągalne na próbkach mikroskopijnej wielkości.

Teraz Imec opracował półprzezroczysty perowskitowy moduł fotowoltaiczny, którego sprawność sięga 12 proc. Taki wynik osiągnięto na próbce modułu wielkości 4 cm2. Co więcej, w połączeniu z warstwą tradycyjnego ogniwa krzemowego osiągnięto sprawność ta takiej samej powierzchni na poziomie 20,2 proc. 

REKLAMA
REKLAMA

 Imec stale zwiększa sprawność ogniw perowskitowych, jednocześnie ulepszając proces produkcji w celu zaadaptowania tej obiecującej technologii w przemyśle. Wykorzystanie naszej wiedzy w zakresie organicznej fotowoltaiki umożliwia nam szybki progres w zwiększaniu efektywności – komentował w ubiegłym roku Tom Aernouts z Imec, dodając, że celem belgijskiego instytutu jest dojście do sprawności ogniw perowskitowych na poziomie ponad 20 proc.

Imec pracuje też nad ogniwami fotowoltaicznymi złożonymi z warstwy krzemowej oraz perowskitowej, absorbującej światło, którego nie jest w stanie zaabsorbować tradycyjne ogniwo krzemowe. Takie hybrydowe ogniwo może posiadać, zdaniem Belgów, sprawność na poziomie nawet ponad 30 proc.

Belgijski instytut bierze udział w europejskim projekcie Solliance, którego celem jest opracowanie wydajnych cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych i w który zaangażowanych jest około 250 naukowców z instytutów badawczych z Niemiec, Belgii i Holandii, w tym ECN, TNO, Holst Centre, TU/e, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytetów w Hasselt i Delft. 

gramwzielone.pl