Waszyngton: zakłady energetyczne zablokują rozwój niezależnych producentów energii?

Waszyngton: zakłady energetyczne zablokują rozwój niezależnych producentów energii?
SolarCity press

{więcej}Władze stanu Waszyngton rozpatrują propozycję ustawy, która może utrwalić monopol zakładów energetycznych w zakresie produkcji i sprzedaży energii. 

Wszystko za sprawą projektu ustawy HB 2176, która – jeśli zostanie przyjęta – może znacząco ograniczyć prawa niezależnych producentów energii i podporządkować ich zakładom energetycznym. 

Jeden z zapisów ustawy HB 2176 zakłada m.in. że zakłady energetyczne uzyskają monopol na oferowanie instalacji do produkcji energii w modelu leasingowym. W projekcie ustawy czytamy m.in., że „jeśli dowolny zakład energetyczny (electric utility) oferuje program leasingu produkcji energii, żaden inny podmiot nie może oferować jego klientom modelu leasingu”. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak czytamy na portalu followthemoney.org, który pokazuje jak amerykański biznes finansuje rodzimą politykę, w poprzednich wyborach do władz stanu Waszyngton, instytut Edison Electric Institute (EEI) skupiający koncerny energetyczne przeznaczył na wsparcie kampanii poszczególnych partii i polityków w sumie ponad 400 tys. dolarów, z czego ponad 200 tys. dol. wyłożył należący do Warrena Buffeta PacifiCorp, a ponad 100 tys. dol. Puget Sound Energy (więcej na ten temat).

Edison Electric Institute wydał też raport, w którym wskazuje, że „rozproszeni producenci energii to w najbliższym czasie największe zagrożenie dla dotychczasowego modelu rynku energetycznego”. 

gramwzielone.pl