Średnia cena energii w górę. Sprzedaż mocno wyhamowała

Średnia cena energii w górę. Sprzedaż mocno wyhamowała
Peter Kaminski, flickr cc

Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii elektrycznej w kontraktach pozagiełdowych zawartych w trzecim kwartale 2020 r. Jest ona o kilkanaście złotych wyższa od cen zanotowanych w pierwszych dwóch kwartałach tego roku i o niemal 40 zł/MWh przekracza cenę z analogicznego okresu przed rokiem.

URE podał średnią kwartalną cenę energii elektrycznej sprzedanej na zasadach innych niż wynikające z art. 49a ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne, za III kwartał 2020 r. W obliczeniu tej ceny Urząd uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej wskazane w art. 49a ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne. Cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi.

Obliczona w ten sposób cena w trzecim kwartale 2020 r. wzrosła w porównaniu do wcześniejszych kwartałów mimo niższego wolumenu sprzedaży, wynosząc 253,48 zł/MWh w porównaniu do 239,77 zł/MWh w drugim kwartale oraz 235,44 zł/MWh w pierwszym. W analogicznym okresie przed rokiem średnia cena wyniosła natomiast 213,60 zł/MWh, a dwa lata wcześniej – 183,69 zł/MWh.

REKLAMA

URE zaznacza przy tym, że istotny wpływ na poziom tej ceny miały kontrakty zawierane z dużym – rocznym, dwuletnim – wyprzedzeniem. W konsekwencji może ona nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych.

W minionym kwartale sprzedano w ten sposób 6,47 TWh energii elektrycznej, podczas gdy w drugim kwartale tego roku sprzedaż wyniosła 7,27 TWh, a w pierwszym 10,12 TWh. Sprzedaż była również wyższa w analogicznym okresie przed rokiem, kiedy sprzedano 9,79 TWh, a także w trzecim kwartale 2018 roku, kiedy wolumen sprzedaży wyniósł nawet 21,35 TWh.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Urząd Regulacji Energetyki podaje też średnie kwartalne ceny energii na rynku konkurencyjnym na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne, uwzględniając dane dotyczące sprzedaży realizowanej przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, czyli do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii (ale już nie na rynek bilansujący ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku).

URE podał ostatnio wyliczoną w ten sposób cenę za drugi kwartał 2020 r., kiedy wyniosła 245,36 zł/MWh i była niższa od ceny z pierwszego kwartału (250,90 zł/MWh) oraz średniej ceny z analogicznego kwartału zeszłego roku (247,21 zł/MWh). Za to mocno przewyższyła średnią roczną cenę z 2018 roku (194,3 zł/MWh) i z roku 2017 (163,70 zł/MWh).

Ta cena ma znaczenie choćby dla przedsiębiorców posiadających mikroinstalacje i rozliczających nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po średniej cenie energii na rynku hurtowym z wcześniejszego kwartału.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.