PepsiCo kupi zieloną energię od PGE

PepsiCo kupi zieloną energię od PGE
PepsiCo

To już drugi kontrakt podpisany przez PGE Obrót i polskie spółki PepsiCo. Umowa dotyczy sprzedaży energii pochodzącej w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Łączny wolumen energii elektrycznej dostarczanej do PepsiCo Polska w ramach rocznego kontraktu wyniesie ok. 50 GWh.

W 2020 roku PGE Obrót dostarczyła do klientów ponad 1700 GWh energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych, a w tym roku zakontraktowanych jest już 2300 GWh.

– To tyle, ile energii zużywa w ciągu roku ponad jeden milion gospodarstw domowych w Polsce. Te dane pokazują, że przybywa firm, dla których aspekt ekologiczny jest ważną częścią działalności – komentuje Robert Choma, prezes zarządu PGE Obrót.

REKLAMA

Cel PepsiCo to osiągnięcie neutralności emisyjnej do roku 2040, czyli o dekadę wcześniej niż postulują zapisy Porozumienia paryskiego.

– Korzystanie z energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do zasilania naszych czterech zakładów oraz siedziby głównej w Polsce to jeden z elementów naszej długofalowej strategii – podkreśla Michał Jaszczyk, prezes PepsiCo Polska.

W celu potwierdzenia pochodzenia nabywanej od PGE Obrót energii klienci oferty „Naturalnie, że energia” otrzymują dwa dokumenty –  certyfikat potwierdzający korzystanie z oferty i wskazujący, jaki procent zakupionej energii w danym roku pochodzi z odnawialnych źródeł, a także certyfikat potwierdzający przekazanie przez PGE Obrót na rzecz wskazanego w dokumencie odbiorcy końcowego gwarancji pochodzenia energii wytworzonej z OZE.

Dokument uwzględnienia źródła pochodzenia tej energii oraz zakupiony przez klienta wolumen. Gwarancje pochodzenia wydawane są przez prezesa URE i przekazywane do Rejestru Gwarancji Pochodzenia prowadzonego na Towarowej Giełdzie Energii. Każda gwarancja pochodzenia odpowiada 1 MWh energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle.

REKLAMA

Oferta PGE Obrót jest dostępna dla klientów biznesowych i instytucjonalnych zużywających rocznie minimum 1 GWh energii elektrycznej.

Klient może skorzystać z niej w zakresie 50-100 proc. całościowego wolumenu, co oznacza, że udział energii ze źródeł odnawialnych będzie wynosił od 50 do 100 proc. zakupionej energii elektrycznej w danym roku.

Fotowoltaika na dachach hal PepsiCo

Polski oddział PepsiCo oprócz korzystania w 100 proc. z energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych dodatkowo uwzględnia stosowanie rozwiązań fotowoltaicznych już na etapie projektowym i wdraża nowe instalacje przy okazji kolejnych inwestycji.

W 2020 roku zainstalowane zostały panele słoneczne na dachu nowego magazynu w Mszczonowie. Instalacja fotowoltaiczna zasila także nową linię do produkcji napojów w puszkach w zakładzie w Michrowie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.