BayWa przejmuje duży projekt solar+storage

BayWa przejmuje duży projekt solar+storage
fot. Fluence

Farma fotowoltaiczna o mocy 45 MWp i magazyn energii o mocy 30 MW wykorzystujące jedno przyłącze do sieci trafiły do portfolio niemieckiej grupy BayWa r.e. To jednen z pierwszych w Wielkiej Brytanii projektów PV i BESS ze wspólną infrastrukturą umożliwiającą przesył energii do sieci. 

Niemiecka grupa BayWa r.e. zajmująca się odnawialnymi źródłami energii, aktywna w 29 krajach, także w Polsce, chce rozszerzyć działalność w obszarze magazynowania energii.

Krokiem w tym kierunku jest nabycie projektu mającego składać się z farmy fotowoltaicznej (45 MWp mocy) i magazynu energii o mocy 30 MW (nie podano pojemności). Dzięki temu, że i farma, i magazyn będą korzystać z jednego przyłącza, możliwe będzie maksymalne wykorzystanie mocy przyłączeniowej i stabilizowanie sieci. 

REKLAMA

Projekt zlokalizowany jest w Driffield w pobliżu Kingston-upon-Hull w hrabstwie Yorkshire w Anglii, a BayWa przejęła go od brytyjskiego dewelopera Harmony Energy. Budowa farmy fotowoltaicznej ma ruszyć pod koniec tego roku i powinna zakończyć się w pierwszej połowie 2023 roku.

W skali roku elektrownia fotowoltaiczna wytwarzać będzie 45 GWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię ponad 11 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Integracja fotowoltaiki i baterii

REKLAMA

To kolejna inwestycja BayWa r.e., w której fotowoltaika integrowana jest z system magazynowania energii (Battery Energy Storage System, BESS). W zeszłym roku w lipcu spółka przejęła podobną inwestycję, realizowaną również na Wyspach w pobliżu Kingston-upon-Hull.

Budowany tam magazyn energii będzie miał moc 50 MW i połączony zostanie z farmą fotowoltaiczną o mocy 80 MWp. Instalacja ma być uruchomiona w drugim kwartale 2023 roku.

Instalacje w Scurf Dyke i Driffield są największymi projektami magazynowymi BayWa r.e. w Europie.

Spółka podpisała też nową umowę dotyczącą usług O&M w ramach dwóch projektów BESS realizowanych we współpracy z firmą Ingenious. To projekty Bourne Park South Storage i Slepe Farm Storage realizowane w Dorset w Wielkiej Brytanii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.