Stoen Operator szykuje rekordowe inwestycje w sieci

Stoen Operator szykuje rekordowe inwestycje w sieci
Krystian Suchecki, flickr cc

Operator sieci elektroenergetycznej dostarczający energię elektryczną do miliona mieszkańców Warszawy poinformował, że w 2023 r. przeznaczył na poprawę stanu sieci elektroenergetycznej ponad 550 mln zł. W tym roku na inwestycje w stolicy spółka zaplanowała jeszcze większą kwotę.

Stoen Operator planuje wydać na rozwój sieci elektroenergetycznej 650 mln zł. Środki te przeznaczy głównie na rozbudowę istniejących linii średniego i wysokiego napięcia oraz budowę nowych obiektów infrastruktury sieciowej, a także wymianę liczników u warszawskich odbiorców na inteligentne urządzenia pomiarowe. W planach jest także cyfryzacja spółki i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Inwestycje za ponad pół miliarda

W ubiegłym roku na przeprowadzenie zadań inwestycyjnych na wszystkich poziomach napięć Stoen Operator przeznaczył niemal 550 mln zł. Inwestycje objęły także przyłączenia i wymianę liczników na opomiarowanie wyposażone w funkcje zdalnego odczytu.

REKLAMA

Sieć stołecznego operatora zwiększyła się o 202 km nowych linii kablowych oraz 67 nowych stacji transformatorowych. Około 200 stacji 15/0,4 kV wyposażono w urządzenia smart grids, które zapewniają zdalny monitoring bieżących parametrów pracy.

Ubiegły rok był bardzo udany pod kątem zrealizowanych przez nas inwestycji. Na 2024 r. mamy równie ambitne plany. Ich realizacja będzie możliwa dzięki nakładom finansowym, które po raz kolejny z rzędu osiągną rekordową wartość. Zgodnie z zatwierdzonym przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Planem Rozwoju na lata 2024-2028 środki przewidziane na inwestycje w 2024 r. w naszej spółce osiągną wartość około 650 mln zł – mówi Agnieszka Okońska, członkini zarządu w Stoen Operator.

Rozwój sieci, wymiana liczników i cyfryzacja

Stoen Operator kontynuuje prace związane z rozbudową sieci i budową kolejnych obiektów infrastruktury sieciowej. Spółka planuje zakończenie budowy stacji RPZ Falenica i połączenie jej z lokalną siecią SN 15 kV. Chce także rozpocząć budowę innego rozdzielczego punktu zasilania – Posag. W ramach rozwoju sieci WN 110 kV powstanie kilka strategicznych połączeń, które pozwolą zwiększyć zdolności przesyłowe i poprawić bezpieczeństwo pracy warszawskiej sieci dystrybucyjnej.

REKLAMA

Na terenie działania operatora w zeszłym roku powstało 200 stacji smart. W tym roku w urządzenia sterujące wyposaży on 150 stacji średniego i niskiego napięcia. Zapewnią one zdalną kontrolę tych obiektów i sterowanie nimi z poziomu stanowisk dyspozytorskich, co znacznie usprawni nadzór nad pracą warszawskiej sieci elektroenergetycznej.

Ważnym, kontynuowanym także w tym roku przedsięwzięciem będzie wymiana liczników energii elektrycznej na nowoczesne liczniki zdalnego odczytu w ramach programu AMI. Zakłada on obowiązkową wymianę opomiarowania starego typu na tzw. inteligentne liczniki. U wszystkich odbiorców końcowych operatora mają się one pojawić do połowy 2031 r. Na koniec bieżącego roku spółka planuje osiągnąć liczbę instalacji na poziomie 350 tys., z czego około 290 tys. liczników zamontowanych będzie w gospodarstwach domowych. Do końca 2028 r. Stoen planuje zainstalować liczniki zdalnego odczytu u niemal miliona odbiorców.

W 2024 r. Stoen Operator zamierza rozwijać projekty badawczo-rozwojowe wspólnie z jednostkami naukowymi. Przedmiotem badań będą testy nowych usług sieciowych, diagnostyka i rozwój systemów oraz technologie magazynowania energii.

Stołeczny operator podkreśla, że działania, które podejmie w tym roku, mają pomóc w osiągnięciu celów zdefiniowanych w krajowej Karcie Efektywnej Transformacji. Dotyczą one obszarów rozwoju i modernizacji sieci, kablowania linii napowietrznych, cyfryzacji i automatyzacji, modernizacji układów pomiarowych oraz przyłączeń nowych klientów do sieci spółki.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.