BWRX-300 bliżej realizacji. Włocławek sięgnie po technologię SMR

BWRX-300 bliżej realizacji. Włocławek sięgnie po technologię SMR
Fot. OSGE

Na współpracę w zakresie technologii modułowych elektrowni jądrowych (SMR) zdecydowało się miasto Włocławek. W czerwcu władze miasta podpisały z Orlen Synthos Green Energy (OSGE) porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju pierwszego w Polsce i w Europie projektu. Obecnie inwestor prowadzi zaawansowane przygotowania do realizacji innowacyjnej jednostki wytwórczej. 

Popisane porozumienie dotyczy zasad współpracy Włocławka z OSGE w związku z realizacją projektu budowy SMR-u. Spółka inwestycyjna, utworzona przez Orlen i SGE przewiduje budowę do sześciu reaktorów na terenie Włocławka. Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki podkreślił, że inwestycja to epokowa szansa dla Włocławka i całego regionu. Dodał, że projekt będzie realizowany w dialogu ze społecznością lokalną, z pełnym poszanowaniem jej potrzeb i oczekiwań. Zgodnie z zapisami porozumienia, strony będą współpracować m.in. w zakresie komunikacji społecznej, działań edukacyjnych oraz wymiany informacji dotyczących procesu inwestycyjnego. Na terenie miasta powstanie także lokalne centrum informacyjne, które umożliwi mieszkańcom dostęp do rzetelnej wiedzy o projekcie i energetyce jądrowej.

Obecnie jednym z głównych wyzwań dla samorządów, lokalnego przemysłu i biznesu jest obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz dekarbonizacja systemów ciepłowniczych. SMR jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu i ciepłownictwa na duże zasoby bezemisyjnej energii elektrycznej.

REKLAMA

Wnioski złożone do Państwowa Agencja Atomistyki

Technologia BWRX 300 jest rozwijana przez GE Vernova Hitachi Nuclear Energy z siedzibą w USA. W lutym br. OSGE i GE Vernova Hitachi Nuclear Energy podpisały umowę na opracowanie projektu reaktora BWRX-300. Bartosz Fijałkowski, wiceprezes zarządu OSGE, wskazywał, że projekt we Włocławku to czołowa inwestycja spółki w Polsce, ale także pierwszy SMR w Europie.

Obecnie inwestor prowadzi zaawansowane działania przygotowawcze do inwestycji. Spółka celowa BWRX 300 Włocławek sp. z o.o. posiada już decyzję zasadniczą Ministra Energii (ME) oraz postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) określające zakres raportu oddziaływania na środowisko (OOŚ). Prowadzone są także badania środowiskowe oraz lokalizacyjne prowadzące do złożenia wniosku o zezwolenie na budowę.

W czerwcu br. OSGE złożyła do PAA dwa wnioski o wydanie opinii ogólnych dotyczących technologii BWRX-300. Spółka wystąpiła o ocenę paliwa jądrowego GNF2 oraz oprogramowania TRACG wykorzystywanego w analizach bezpieczeństwa reaktora projektowanego przez GE Vernova Hitachi Nuclear Energy. Opinia ogólna wydawana przez Prezesa PAA to element procesu przed licencyjnego mający ułatwić przygotowania do złożenia właściwego wniosku o zezwolenie na budowę.

REKLAMA

Spółka podkreśla, że działania te umożliwiają wczesną weryfikację technologii jeszcze przed rozpoczęciem formalnej procedury licencyjnej, w tym ocenę zgodności kluczowych elementów projektu – takich jak paliwo i narzędzia do analiz bezpieczeństwa – z wymaganiami ustawy Prawo atomowe i odpowiednich rozporządzeń. Paliwo GNF2 przewidziane dla reaktorów BWRX-300 jest szeroko stosowane, wykorzystywane w ponad 80 proc. reaktorów typu BWR na świecie, a od 2015 r. dostarczono ponad 22 tys. kaset tego typu. Z kolei oprogramowanie TRACG służące do analiz bezpieczeństwa zostało dopuszczone przez amerykański dozór jądrowy (US NRC) do wykorzystania w procesach licencyjnych.

Korzyści dla gospodarki

Inwestycja w SMR ma przynieść liczne korzyści dla ogólnokrajowej i lokalne gospodarki. Zgodnie z wyliczeniami inwestora, pojedynczy reaktor BWRX-300 może zapewnić 8 mln zł dochodu z podatku PIT, 80 mln zł z podatku CIT i ponad 360 tys. zł z podatku od nieruchomości rocznie. Realizacja projektu będzie wymagała zatrudnienia ok. 200 osób. Może powstać także kolejnych kilkuset pośrednich miejsc pracy. W sąsiedztwie elektrowni mogą też powstać przedsięwzięcia wymagające dużych ilości energii, takie jak centra.

KE wesprze technologię SMR

Komisja Europejska przedstawiła w tym roku strategię rozwoju SMR-ów, której celem jest uruchomienie pierwszych jednostek na początku lat 30. Dokument opiera się na trzech filarach: uproszczeniu i ujednoliceniu regulacji, mobilizacji inwestycji oraz wzmocnieniu współpracy między państwami i regulatorami. KE chce przyspieszyć procedury administracyjne i licencyjne oraz stworzyć spójne zasady dla całej UE, tak aby wdrażanie technologii było szybsze i mniej obciążone barierami formalnymi. Wsparciem dla sektora mają być także instrumenty finansowe – m.in. 200 mln euro gwarancji z systemu ETS – które mają ograniczyć ryzyko inwestycyjne i zachęcić kapitał prywatny do angażowania się w projekty jądrowe. Kluczowe znaczenie przypisano również budowie europejskich łańcuchów dostaw i rozwijaniu kompetencji kadrowych.

Strategia zakłada, że rozwój SMR będzie możliwy tylko przy skoordynowanym działaniu państw członkowskich oraz współpracy z partnerami technologicznymi spoza UE. Komisja podkreśla, że małe reaktory modułowe mogą odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej, zapewniając stabilne, bezemisyjne źródła energii i wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne. Do 2050 r. ich łączna moc w UE może sięgnąć 53 GWe. Dokument wpisuje się w szerszy „Pakiet Energetyczny dla Obywateli” (ang. Citizens Energy Package), którego celem jest obniżenie kosztów energii i przyspieszenie przejścia na bezemisyjne źródła energii. Jednocześnie KE wskazuje, że optymalny system energetyczny powinien łączyć rozwój OZE z energetyką jądrową i magazynami energii.

Patrycja Rapacka, redaktor Gramwzielone.pl

patrycja.rapacka@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.