URE zaktualizował informację o systemach FIT/FIP

URE zaktualizował informację o systemach FIT/FIP
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował przewodnik dotyczący zasad funkcjonowania systemów FIT/FIP, w tym warunków, od spełnienia których ustawodawca uzależnił możliwość skorzystania z tego rodzaju wsparcia.

URE przedstawił nową wersję opublikowanej wcześniej informacji nr 60/2018 na temat zasad funkcjonowania mechanizmów wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii.  

Chodzi o systemy taryf gwarantowanych (feed-in-tariff) oraz system dopłat do ceny rynkowej (feed-in premium), z których mogą skorzystać producenci energii w mniejszych biogazowniach i elektrowniach wodnych.

REKLAMA

Zgodnie z art. 70a ustawy OZE, z systemu FIT mogą korzystać wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji lub w mikroinstalacji, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną do sprzedawcy zobowiązanego. System FIP natomiast przeznaczony jest dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną do wybranego podmiotu, innego niż sprzedawca zobowiązany.

REKLAMA

Stała cena zakupu w systemach FIT/FIP, zgodnie z art. 70e ust. 1 ustawy OZE, wynosi 90 proc. ceny referencyjnej określonej na dany rok kalendarzowy w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Energii.

Więcej o zasadach umożliwiających rozliczanie produkcji energii odnawialnej w systemach FIT/FIP w informacji URE nr 60/2018 (link)

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.