Trzecia aukcja na moc. Zielone światło dla Ostrołęki C

Trzecia aukcja na moc. Zielone światło dla Ostrołęki C
Fot. tuija, flickr cc

PSE ogłosiły wyniki trzeciej tegorocznej aukcji na moc, tym razem z dostawą na rok 2023. Wśród beneficjentów dominują spółki oferujące dostawy mocy z istniejących, konwencjonalnych elektrowni. Nowa elektrownia węglowa na liście podanej przez PSE to Ostrołęka C, którą mają postawić wspólnie Energa i Enea. Na liście ofert zakwalifikowanych do wsparcia pojawia się po raz kolejny także DSR.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące rolę operatora rynku mocy, podały do wiadomości wstępne wyniki przeprowadzonej w dniu 21 grudnia aukcji głównej na rok dostaw 2023.

Kolejna aukcja na moc zakończyła się w rundzie 8. ceną zamknięcia 202,99 zł/kW/rok. Sumaryczna wielkość obowiązków mocowych wynikająca z zawartych umów mocowych dla roku dostaw 2023 wynosi 10 631,191 MW.

REKLAMA

Wśród beneficjentów są głównie państwowe koncerny energetyczne, które zgłosiły przede wszystkim istniejące elektrownie. Kontrakty dla swoich instalacji zdobyły też prywatne Polenergia i ZE PAK, czy polskie spółki zagranicznych grup energetycznych Fortum oraz Veolia.

Ponadto na liście spółek, które otrzymają kontrakty, jest świadczący usługi redukcji zapotrzebowania na moc Enernoc związany z włoską grupą energetyczną Enel. Taką samą usługę dzięki ostatniej aukcji będzie świadczyć należąca do Energi spółka Enspirion.

Na liście beneficjentów aukcji przeprowadzonej przez PSE 21 grudnia jest także m.in. spółka Elektrownia Ostrołęka, realizująca projekt elektrowni Ostrołęka C o docelowej mocy 1 GW, która zaoferowała w aukcji potencjał 852,6 MW.

Beneficjentem aukcji jest także zarządzająca aktywami w energetyce odnawialnej w grupie PGE spółka PGE Energia Odnawialna. 15-letni kontrakt dostanie też Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.

Wstępne wyniki aukcji głównej na rok dostaw 2023, zawierające wykaz jednostek rynku mocy, w odniesieniu do których zostają zawarte umowy mocowe, są dostępne pod tym linkiem.

REKLAMA

Jak podkreśla PSE, kontrakty mocowe zostają na razie zawarte pod warunkiem zawieszającym do czasu ogłoszenia ostatecznych wyników przez Urząd Regulacji Energetyki.

Wcześniej URE ogłosił finalne wyniki przeprowadzonej w tym miesiącu drugiej aukcji na moc z dostawą na rok 2022. Kontrakty przyznany dla 120 ofert. Aukcja główna na rok dostaw 2022 zakończyła się w rundzie 7 z ceną zamknięcia równą 198,00 zł/kW/rok.

Sumaryczna wielkość obowiązków mocowych wynikająca z umów dla roku dostaw 2022 zawartych w wyniku tej aukcji wynosi 10 580,056 MW. Natomiast sumaryczna wielkość obowiązków mocowych wynikająca z umów na więcej niż jeden rok dostaw w aukcji głównej organizowanej dla roku dostaw 2022, zawartych w wyniku aukcji na rok 2021, wynosi 12 458,819 MW. W efekcie na rok dostaw 2022 zawarte zostały umowy mocowe na 23 038,875 MW.

W pierwszej aukcji na moc z dostawą na rok 2021, przeprowadzonej przez PSE w połowie ubiegłego miesiąca, zapotrzebowanie ustalono na 22 732 MW. Aukcja zakończyła się w rundzie 5 z ceną zamknięcia 240,32 zł/kW/rok, a sumaryczna wielkość zakontraktowanych obowiązków mocowych dla roku dostaw 2021 wyniosła 22 427,066 MW.

Koszty mechanizmu mocowego mają pokryć odbiorcy energii w ramach tzw. opłaty mocowej, która ma wejść na rachunki odbiorców od 2021 r. Mniejsze koszty poniosą gospodarstwa domowe, które zużywają najmniej energii – poniżej 500 kWh rocznie. Ich liczbę ME szacuje na 3 mln. Dla nich koszt ma wynieść w skali miesiąca około 2 zł. Gospodarstwa domowe zużywające najwięcej energii – powyżej 2,8 MWh w skali roku – ich liczba według Ministerstwa wynosi około 1,5 mln – mają dopłacać do rynku mocy 9,5 zł miesięcznie.

Przynajmniej takie szacunki podawało wcześniej Ministerstwo Energii, czyli autor ustawy o rynku mocy. Wcześniej jednak resort energii zakładał koszt wdrożenia tego mechanizmu na 4 mld zł, podczas gdy koszt kontraktów zawartych w pierwszej aukcji sięgnęły 5,39 mld zł na rok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.