Rusza pierwsza w Polsce komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru

Rusza pierwsza w Polsce komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru
Dolnośląska Dolina Wodorowa

Komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru powstała pod Wrocławiem. Jednym z pierwszych klientów odbierających produkowane w niej zielone paliwo ma być operator komunikacji miejskiej z Wałbrzycha.  

Promet-Plast – lider Energetycznego Klastra Oławskiego – zbudował w Gaju Oławskim koło Wrocławia pierwszą w Polsce komercyjną instalację do produkcji zielonego wodoru. Jest ona zasilana energią odnawialną wytwarzaną przez znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie turbiny wiatrowe (razem 22 MW), farmę agrofotowoltaiczną (9,1 MW) oraz dachową instalację PV (1 MW).

Generowana przez te źródła OZE energia odnawialna zasila produkcję artykułów medycznych prowadzoną przez Promet-Plast. Dodatkowo energię z elektrowni wiatrowych i fotowoltaiki w razie potrzeby mogą przechować 4 litowo-jonowe magazyny energii o mocy 1,5 MW i pojemności 3 MWh. Teraz energia odnawialna będzie dodatkowo zasilać produkcję wodoru.

REKLAMA

Zielony wodór dla trigeneracji i transportu

Uruchomiony w Gaju Oławskim elektrolizer ma moc 5 MW. Będzie on produkować wodór, który trafi do instalacji trigeneracyjnej o mocy 1 MW wytwarzającej ciepło, chłód oraz energię elektryczną na potrzeby procesów produkcyjnych Promet-Plastu.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest polska firma SBB Energy S.A. Za dostawę agregatu kogeneracyjnego odpowiadała firma Horus Energia, natomiast za dostarczenie elektrolizera na zlecenie SBB odpowiadała amerykańska firma Plug Power.

Zielony wodór zasili też stację ładowania pojazdów, która powstanie na terenie zakładu Promet-Plast. W ubiegłym roku firma pozyskała na ten cel dofinansowane z NFOŚiGW. Powstaną 3 dystrybutory, w tym 2 o ciśnieniu 350 barów, a trzeci o ciśnieniu 700 barów. Umożliwi to tankowanie pojazdów różnego typu: samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i wózków widłowych. Zakładany maksymalny wolumen zasilania wodorem w stacji wynosi 1,2 tony dziennie.

Zewnętrzni odbiorcy odnawialnego wodoru

Plany związane z wykorzystaniem wodoru obejmują także dostawy zielonego paliwa dla klientów zewnętrznych. Jednym z pierwszych ma być Wałbrzych, który wodorem spod Wrocławia chce zasilać swoje autobusy. Promet-Plast i władze Wałbrzycha w zeszłym tygodniu podpisały w tej sprawie list intencyjny.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku Wałbrzych zawarł z Solarisem umowę na dostawę 20 autobusów elektrycznych Urbino 12 hydrogen. Umowa obejmuje też opcję dostawy kolejnych 25 wodorowych Solarisów.

Na zakup autobusów wodorowych Wałbrzych otrzymał dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości 65 mln zł. W tym 58 mln zł zostanie przyznane w formie dotacji, a pozostała kwota będzie przekazana w formie preferencyjnej pożyczki.

Wałbrzyskie autobusy mają być zasilane wodorem wytwarzanym w Gaju Oławskim. Elektrolizery firmy Promet-Plast będą wytwarzać do 2 ton wodoru na dobę. Z kolei autobusy z Wałbrzycha mają potrzebować około 1-1,5 tony H2 dziennie.

Władze Wałbrzycha chcą docelowo we współpracy z Promet-Plastem uruchomić własną produkcję wodoru. Może ona być zasilana energią odnawialną z uruchomionej na terenie miasta farmy fotowoltaicznej i planowanej przez władze Wałbrzycha farmy wiatrowej. Wcześniej władze miasta planowały również pozyskiwanie wodoru z odpadów.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.