REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna Polenergii

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna Polenergii
fot. Polenergia

Zlokalizowana na terenie Słupska farma fotowoltaiczna to największa tego typu instalacja w historii Grupy Polenergia. Spółka poinformowała o jej uruchomieniu. 

Farma fotowoltaiczna Strzelino ma moc zainstalowaną 45 MWp. Powstała na terenie Miasta Słupsk w województwie pomorskim.

Farma PV Strzelino składa się z ponad 73 tys. modułów fotowoltaicznych, siedmiu stacji transformatorowych średniego napięcia i jednej stacji transformatorowej wysokiego napięcia. Wykorzystano na niej kable średniego i wysokiego napięcia o długości prawie 10 km.

REKLAMA

Ponad 2 GW mocy w rozwoju

Polenergia wylicza, że farma PV Strzelino wyprodukuje rocznie około 48 GWh energii, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu 24 tys. gospodarstw domowych. W maju ubiegłego roku spółka informowała o uzyskaniu kredytu na budowę tej instalacji.

Jest to piąta farma fotowoltaiczna w portfelu grupy. Po jej uruchomieniu moc OZE należących do Polenergii osiągnęła 574 MW. W ciągu 12 miesięcy wzrosła o 22 proc.

REKLAMA

Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny w portfolio Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. Elektrownia w Strzelinie to kolejny element ekspansji naszej grupy na lądzie. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW – mówi Jerzy Zań, prezes Polenergia S.A.

Niedawno spółka podpisała kontrakty na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych: Szprotawa I i Szprotawa II w województwie lubuskim. Ich łączna moc wynieść ma 67 MWp.

Inwestycje wiatrowe Polenergii

W drugiej połowie zeszłego roku spółka uruchomiła dwie farmy wiatrowe. Pierwsza to FW Piekło w Wielkopolsce (13,2 MW), druga  – FW Grabowo na Podlasiu (44 MW).

Polenergia podaje, że łączna moc jej lądowych projektów w rozwoju to około 1350 MW w projektach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Ponadto grupa rozwija trzy morskie farmy wiatrowe na Bałtyku o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinorem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Bardzo ciekawy artykuł.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA