Equinor chce budować magazyny energii w Polsce

Equinor chce budować magazyny energii w Polsce
Michał Kołodziejczyk

Equinor buduje w naszym kraju morskie farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Teraz przyszedł czas na rozwój magazynów energii.

Międzynarodowa grupa energetyczna wywodząca się z Norwegii staje się jednym z najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Wchodząc w kolejne projekty związane z wytwarzaniem energii odnawialnej, Equinor nie pomija inwestycji związanych z magazynowaniem energii.

Polska spółka Equinor potwierdza, że na naszym rynku szuka możliwości rozwijania bateryjnych magazynów energii, które wspomogą produkcję energii z zależnych pogodowo źródeł odnawialnych. Podkreśla, że technologia ta wpłynie pozytywnie na stabilizację systemu energetycznego i rozwój magazynów energii jest konieczny w celu zbudowania bardziej efektywnego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Polska spółka norweskiego koncernu ma już zabezpieczone pierwsze lokalizacje, w których w przyszłości mogą powstać magazyny energii. Equinor otrzymał od operatora sieci przesyłowej PSE warunki przyłączenia dla magazynów o łącznej mocy kilkuset megawatów.

Magazyny energii i cable pooling

Michał J. Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, informuje, że w planach firmy jest między innymi wykorzystanie magazynów energii w projektach zakładających łączenie różnych źródeł wytwórczych w tym samym punkcie przyłączenia do sieci, zgodnie z koncepcją określaną jako cable pooling. Magazyny energii sprawią, że nadwyżki energii, której przy wzmożonej generacji nie będzie można oddać do sieci z uwagi na ograniczoną moc przyłącza, będą mogły zostać przechowane na miejscu w magazynie i oddane do sieci, gdy wystąpią do tego odpowiednie warunki.

Doceniamy pracę PSE, które jest liderem tego procesu. Zauważyliśmy, że PSE, biorąc pod uwagę potrzeby systemu, jest otwarte na lokalizowanie magazynów energii w pobliżu farm słonecznych.  To świadczy o racjonalnym podejściu operatora do bardziej efektywnego wykorzystania sieci, tak by jednocześnie integrować więcej źródeł odnawialnych i bilansować lokalne potrzeby sieci w warunkach rosnącej liczby źródeł zależnych od pogody. Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli realizować magazyny energii również w ramach koncepcji cable pooling – komentuje Michał J. Kołodziejczyk.

Na razie Equinor nie podaje więcej szczegółów na temat swoich projektów związanych z magazynowaniem energii w Polsce. Więcej wiadomo o projektach z obszaru magazynowania rozwijanych przez Norwegów w innych krajach.

Equinor buduje pierwszy magazyn energii

Equinor inwestuje w magazyny energii także na Wyspach Brytyjskich i w USA. W Wielkiej Brytanii ma udział w portfelu projektów związanych z magazynowaniem energii o mocy 0,5 GW – poprzez spółkę Noriker Power Ltd, w której Norwegowie objęli 45 proc. udziałów.

Jeszcze w tym roku Noriker Power ma uruchomić swój pierwszy bateryjny magazyn energii o mocy 25 MW i pojemności 50 MWh. Złożą się na niego baterie litowo-jonowe, które dostarczy chiński CATL. Budowa tego magazynu rozpoczęła się na początku 2023 r. w Dorset w południowej Anglii.

REKLAMA

W USA Equinor ma 100 proc. udziałów w spółce East Point Energy LLC, która rozwija portfel magazynów energii o łącznej mocy 3,3 GW.

Polskie inwestycje Equinor

Kluczową inwestycją Equinor na polskim rynku OZE jest budowa trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3 GW, rozwijanych wspólnie z Polenergią. Obie firmy rozwijają projekty Bałtyk III i Bałtyk II o łącznej mocy 1,44 GW w ramach pierwszej fazy rozwoju rynku offshore wind i są współwłaścicielami najbardziej zaawansowanego projektu drugiej fazy – Bałtyk I o planowanej mocy 1,56 GW.

Norweski koncern buduje w naszym kraju także elektrownie fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe, bazując na portfelu projektów swojej spółki Wento, która stała się częścią grupy w 2021 r.

Efektem tego przejęcia jest uruchomiona niedawno farma PV o mocy 60 MW w Zagórzycy w województwie pomorskim, a także wybudowana w ubieglym roku farma fotowoltaiczna Stępień. Jej moc wynosi 58 MW i jest ona zlokalizowana w gminie Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim.

Obecnie w budowie jest kolejna duża farma fotowoltaiczna Equinoru w Polsce. Na terenie wielkopolskiej gminy Lipno powstaje farma fotowoltaiczna o łącznej mocy 53 MW. 

Ostatnio w polskim portfelu OZE, który buduje w naszym kraju norweska grupa, pojawiła się pierwsza lądowa farma wiatrowa. We wrześniu Equinor poinformował o zakupie farmy wiatrowej Wilko. To zlokalizowana w Wielkopolsce instalacja o mocy 26 MW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.