REKLAMA
 
REKLAMA

Litwa przeznaczy miliony euro na produkcję zielonego wodoru

Litwa przeznaczy miliony euro na produkcję zielonego wodoru
fot. YouTube/ISPT - Institute for Sustainable Process Technology

Litewski rząd ogłosił przetarg na ekologiczne inwestycje wodorowe. Celuje w 65 MW mocy produkcyjnych.

Na stronie litewskiego Ministerstwa Energii pojawiła się informacja, że od 29 maja br. chętni mogą składać wnioski dotyczące inwestycji w rozwój zdolności produkcyjnych zielonego wodoru. Na działania te przeznaczone zostanie do 50 mln euro z Funduszu Modernizacyjnego.

Wnioski przyjmowane będą do 22 sierpnia br. Dofinansowanie może pokryć maksymalnie 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Jednocześnie ustalona została maksymalna wysokość dotacji na poziomie 770 tys. euro za MW mocy zainstalowanego elektrolizera.

REKLAMA

Projekty muszą zostać zrealizowane do trzeciego kwartału 2027 roku.

Ucieczka od paliw kopalnych

Według założeń rządu Litwy dzięki zaplanowanym inwestycjom kraj ten zyska 65 MW mocy wytwórczych zielonego wodoru, a roczna  jego produkcja przekroczy 8 tys. ton.

Obecnie gospodarka Litwy jest uzależniona od energii z paliw kopalnych. Największe jej ilości zużywają sektory transportu i elektroenergetyczny oraz przemysł nawozowy. Wykorzystanie wodoru w sektorze przemysłowym i transportowym ma doprowadzić do znacznej redukcji emisji CO2 w tym kraju i stopniowego zmniejszenia wpływu wskazanych sektorów na środowisko.

REKLAMA

W ramach dekarbonizacji wschodni sąsiad Polski rozwija też inne technologie OZE. Jedną z nich są wielkoskalowe magazyny energii.

W lutym br. pojawiła się informacja o rozpoczęciu końcowych testów czterech bateryjnych magazynów energii: w Szawlach, Olicie, Ucianie i Wilnie. Są to największe tego typu obiekty w naszej części Europy. Litewski rząd uznaje ten projekt za kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i niezawodności sieci.  Więcej na ten temat w artykule: Litwini uruchamiają duże magazyny energii.

Litwa intensywnie pracuje również nad rozwojem sektora offshore. Niedawno tamtejsza Krajowa Rada Regulacji Energetyki (VERT) informowała, że w ramach pierwszej w tym kraju aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej wpłynęły dwie oferty. Rząd Litwy wyznaczył do zagospodarowania w ramach pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej działkę na Bałtyku o powierzchni 137,5 km2. Według założeń powstanie tam instalacja wiatrowa o mocy 700 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA