Kolejny bank z ofertą kredytu ekologicznego

Kolejny bank z ofertą kredytu ekologicznego
BNP Paribas

Od połowy czerwca klienci BNP Paribas mogą skorzystać z tzw. kredytu ekologicznego i uzyskać bezzwrotną premię przewidzianą przez BGK.

Bank BNP Paribas od 13 czerwca br. ma w swojej ofercie kredyt ekologiczny. Instrument ten służy wsparciu transformacji energetycznej polskich przedsiębiorstw. Propozycja kredytu powiązana jest z programem prowadzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Obecnie BGK prowadzi nabór wniosków w ramach konkursu na finansowanie ekologicznych inwestycji przedsiębiorstw. Na projekty zwiększające efektywność energetyczną firm BGK może przyznać bezzwrotną premię ekologiczną. Aby jednak możliwe było złożenie wniosku, trzeba uzyskać promesę kredytową. Taką ofertę wprowadził do swojego portfolio Bank BNP Paribas.

REKLAMA

– Posiadamy szeroki wachlarz produktów kredytowych, które nie tylko pomagają realizować inwestycje na rzecz zrównoważonego rozwoju, generujące spore oszczędności w działalności firm, np. poprzez obniżenie kosztów zużycia energii, ale również często są to produkty powiązane z dotacjami, które w znacznym stopniu współfinansują te projekty. Bardzo cieszymy się, że dzięki współpracy z BGK mogliśmy wdrożyć do naszej oferty kredyt ekologiczny. Jesteśmy gotowi zapewniać naszym klientom potrzebne wsparcie, aby mogli skutecznie wnioskować o dofinansowanie w ramach nowego instrumentu dotacyjnego i realizować inwestycje w efektywność energetyczną własnych przedsiębiorstw  powiedział Adam Hirny, dyrektor Departamentu Wsparcia Transformacji Energetycznej w BNP Paribas.

Finansowanie programu

Kredyt ekologiczny jest finansowany z unijnego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021–2027. Służy wsparciu przedsięwzięć, które przyczynią się do obniżenia zużycia energii pierwotnej w przedsiębiorstwach o minimum 30 proc.

Firmy realizujące inwestycje zgodne z warunkami programu mogą uzyskać częściową spłatę kredytu – od 25 do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu – przez BGK. Jest to tzw. premia ekologiczna.

Uczestnicy i projekty

Wsparcie w programie prowadzonym przez BGK przeznaczone jest dla firm z sektora mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (do 250 pracowników), przedsiębiorców z kategorii małych spółek o średniej kapitalizacji (do 499 pracowników) oraz spółek o średniej kapitalizacji (do 3000 pracowników).

REKLAMA

Projekty realizowane w ramach programu mogą obejmować m.in. modernizację infrastruktury produkcyjnej (np. linii technologicznych, infrastruktury budynkowej), termomodernizację, wymianę źródeł ciepła i modernizację innych instalacji. Przedsiębiorstwa mogą też starać się o premię na zamontowanie instalacji OZE.

Audyt energetyczny na początek

Jak informuje BNP Paribas, pierwszym krokiem do uzyskania kredytu ekologicznego jest audyt energetyczny. Jego celem jest określenie skali i zakresu przedsięwzięcia, które ma poprawić efektywność energetyczną. Następnie klient powinien złożyć wniosek do banku o wydanie promesy kredytu ekologicznego. Ostatnim krokiem jest wypełnienie wniosku o dotację za pośrednictwem generatora na stronie BGK.

Wnioski przyjmowane są do 17 sierpnia br.

Ostatnio o włączeniu do swojej oferty promesy kredytowej informował także Bank Millenium.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.